Wysiłek fizyczny po zawale – jakie ćwiczenia można wykonywać?

Często, osoby, które przebyły zawał, całkowicie rezygnują z uprawiania sportu, z powodu obaw przed wystąpieniem kolejnego ataku sercowego. Czy wysiłek fizyczny po przeżytym zawale szkodzi? Jakie ćwiczenia można wykonywać pierwszy dzień, tydzień i miesiąc po zawale, a jakie wymagają konsultacji z lekarzem?

Aktywność fizyczna po zawale- jest wskazana czy szkodzi?

Uprawianie sportu, a także codzienna, niewielka aktywność fizyczna jest nieodłącznie związana z życiem każdego człowieka. Regularne obciążenia, z którymi zmaga się ciało ludzkie każdego dnia, wymaga prawidłowej pracy serca, a także sprawnych narządów ruchu. Właśnie dlatego, już w pierwszych dniach po zawale, niezwykle ważne jest zadbanie o to, aby sprawność fizyczna chorego utrzymała się na takim poziomie jak dotychczas.

Pierwszy dzień po zawale- jak postępować?

Pierwszego dnia, po przebytym zawale, pacjent może podjąć się wykonywania podstawowych zabiegów higienicznych (w pozycji siedzącej), stopniowego, niewielkiego opuszczania łóżka (należy jednak pamiętać aby wstawanie nie było szybkie, gwałtowne, zwłaszcza, gdy okres leżenia był długotrwały). W ciągu dnia warto wykonywać nieciężkie ćwiczenia oddechowe, kilka razy dziennie, kładąc nacisk na wydłużony czas wydechu powietrza ustami, poprzedzony głębokim wdechem przez nos.

Jeśli stopień choroby pacjenta przyjmuje postać zaawansowaną, przed wykonaniem wymienionych wyżej czynności, chory musi zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki, w celu uzyskania zgody na powyższe działania.

Kolejne dni po zawale- co należy robić?

Przez kilka kolejnych dni po zawale, osoba, która przebyła wcześniej atak, powinna kontynuować wykonywanie ćwiczeń oddechowych oraz podjąć się lekkich ćwiczeń drobnych stawów rąk i nóg. Trening powinien odbywać się w pozycji siedzącej, na łóżku lub krześle. Po krótkim czasie, można również wprowadzać stopniowo ćwiczenia stawów dużych np. unoszenie rąk na wysokość barków, zginanie stawów kolanowych, zginanie stawów łokciowych. Zalecane są regularne spacery po korytarzy szpitalnym, które należy podejmować około 2-3 razy dziennie, na odległość 200 metrów.

Warto pamiętać, że gimnastykowanie się nie powinno przekroczyć kilku minut. Między serią 5-7 powtórzeń, konieczne jest zrobienie krótkiej przerwy, którą można zapełnić ćwiczeniami oddechowymi.

Aktywność fizyczna w 2-6 tygodniu po zawale- jak powinna przebiegać?

W tym czasie, większość lekarzy zaleca pacjentowi przebycie rehabilitacji. Podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych, zabronione jest jednak wykonywanie przez chorego wysiłku fizycznego, związanego z dużą wytrzymałością i siłą. Jeśli jednak, osoba nie chce lub nie ma możliwości wzięcia udziału w zabiegach rehabilitacyjnych, powinna:

  • Kontynuować ćwiczenia wyżej wymienione, które wykonywała w szpitalu
  • Wydłużać czas spacerowania (około 1 godzinę dziennie), najlepiej przez prawie wszystkie dni tygodnia
  • Stopniowo zwiększać intensywność wysiłku fizycznego związanego z codzienną egzystencją np. sprzątanie, robienie zakupów, prowadzenie samochodu, wykonywanie drobnych prac domowych.

Jeśli osoba, która przebyła zawał, po okresie 2-6 tygodni zdecydowała się na uprawianie sportu, związanego ze zwiększonym wysiłkiem (bieganie, jazda na rowerze, pływanie), konieczna jest konsultacja z lekarzem, który przeprowadzi pacjentowi badanie wysiłkowe.

Kilka miesięcy po zawale- jaki wysiłek fizyczny wskazany przez resztę życia?

Zazwyczaj, po okresie 3 miesięcy po wystąpieniu ataku, układ krążenia chorego osiąga odpowiedni stan zdrowotny. W tym czasie ważne jest prowadzenie regularnych wizyt i konsultacji z lekarzem, fizjoterapeutą i dietetykiem. Jeśli lekarz nie wyda specjalnych zaleceń i przeciwwskazań, w tym okresie, osoba po przebytym ataku serca, powinna podejmować aktywność fizyczną przeznaczoną dla zdrowego człowieka, w danej grupie wiekowej.

W przypadku, gdy przed zawałem, pacjent był osobą aktywną, regularnie uprawiającą sport, nie powinno się rezygnować z podejmowania się wysiłku fizycznego z dotychczasowymi nawykami, jednak ważne jest zachowanie umiaru i stała obserwacja swojego organizmu, przypomina kardiolog z Kardio-Med. Jeśli zaś aktywność fizyczna osoby przed zawałem była bardzo słaba, należy stopniowo zmieniać obecne przyzwyczajenia i wprowadzać do swojego życia zwiększoną aktywność fizyczną, poczynając od spacerów i marszów oraz ćwiczeń dla osób o słabej sprawności.

Po zawale- co może niepokoić podczas wysiłku fizycznego?

Jeśli podczas aktywności fizycznej, osoba zaobserwuje niżej wymienione objawy, należy natychmiastowo przerwać wykonywanie ćwiczeń lub niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

  • Nie następuje wzrost tętna lub ciśnienia tętniczego
  • Następuje spadek ciśnienia tętniczego lub tętna
  • Pacjent czuje zawroty głowy, występują nudności
  • Tętno wzrasta bardzo szybko- jeśli pacjent zaobserwuje zbyt szybki wzrost tętna, różniący się od tego, który następował regularnie podczas aktywności fizycznej, należy niezwłocznie przerwać trening w celu odpoczynku lub całkowicie z niego zrezygnować
  • Pacjent po zawale, podczas zwiększonego wysiłku fizycznego, zobowiązany jest mierzyć swoje ciśnienie. Jeśli ciśnienie tętnicze gwałtownie wzrasta, do poziomu wyższego niż 200/110, należy koniecznie przerwać uprawianie sportu danego dnia
  • W czasie pomiaru tętna odczuwasz nierówny rytm lub zaobserwowałeś uczucie „kołatania”, występujące w klatce piersiowej? Jeśli takie sytuacje mają miejsce podczas wykonywania aktywności fizycznej, natychmiast skończ trening i skonsultuj się z lekarzem
  • Jeśli osoba po zawale, podczas wykonywania ćwiczeń, odczuje zmęczenie i złe samopoczucie, znacznie zwiększone niż zwykle, zaleca się przerwanie treningu. W przypadku, gdy sytuacja powtórzy się, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Post Author: Konrad Markiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *