Lekarz ortopeda – kim jest?

Ortopedia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się leczeniem i rozpoznawaniem wszelkiego rodzaju wad, chorób i urazów narządów ruchu. Lekarz ortopeda jest więc specjalistą od układu kostnego, układu więzadłowo-stawowego. Posiada również bogatą wiedzą na temat uszkodzeń mięśni, stawów, a nawet nerwów. Najczęściej osoby odwiedzające gabinet lekarza ortopedy mają złamanie kości lub problem ze stawem. Ortopedia to szeroka dziedzina medycyny, która obejmuje bogatą wiedzę na temat różnych elementów ciała człowieka.

szkielet-ortopeda

Jakiej wiedzy potrzebuje lekarz ortopeda?

Lekarz musi wykazać się sporą determinacją, aby zostać ortopedą. Wymagane jest odbycie podyplomowego stażu lekarskiego. Do tego jednak potrzebna jest solidna podstawa wiedzy. Ważne, aby studenci medycyny, którzy swoją przyszłość wiążą z ortopedią, zdobył szeroką wiedzę na temat anatomii człowieka. Ortopedzi to specjaliści od układu ruchu i jego zmian w czasie rozwoju człowieka. Wiele wad powstaje w podczas życia płodowego lub na skutek złych nawyków, podczas dalszych etapów życia człowieka. Wyjątkowo miejsce w arsenale wiedzy ortopedy zajmuje znajomość fizjologi ruchu, a także, co nie dziwi, jej zaburzeń, czyli patofizjologi ruchu. Również cała biomechanika ciała nie ma przed nim tajemnic. Codzienne wyzwania wymagają od ortopedy wykorzystywania najnowszych rozwiązań techniki.

Dzisiejsza ortopedia garściami czerpie z badań wykonywanych rezonansem magnetycznym, zdjęć rentgenowskich i elektrodiagnostyki. Dzięki temu lekarz widzi, czy uraz pacjenta wymaga podjęcia decyzji o wykonaniu operacji. Lekarze ortopedzi przygotowani są do wykonywania różnego rodzaju usztywnień. Innej techniki wymaga na przykład skręcenie stawy, a jeszcze innej złamanie ręki. Nowe tworzywa powoli podbijają ortopedię. Chociaż często jeszcze spotykamy unieruchomień gipsowych, to powoli tracą na znaczeniu na rzecz usztywnień wykonanych z tworzyw sztucznych. Ortopedzi zalecają także odpowiednio dopasowaną rehabilitację, która pozwoli pacjentowi szybko wrócić do zdrowia.

Kiedy powinniśmy udać się do lekarza ortopedy?

Ważne, aby w przypadku wypadku odwiedzić gabinet specjalisty. Ból i obrzęk po uderzeniu lub upadku to znak, że potrzebna może być interwencja ortopedy. Bardzo ważne, aby zgłosić się do lekarza w przypadku złamania, zwichnięcia lub skręcenia. Niezbędne może okazać się nastawienie kości, które wykonać może jedynie wyszkolona osoba. Nawet jeśli nie doszło do przemieszczenia kości, to niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie uszkodzenia, które umożliwi pełny powrót do zdrowia. Samemu nie potrafimy odpowiednio ocenić, czy doszło do powstania urazu, przypomina ortopeda Jan Paradowski. Nierzadko pacjenci zgłaszają się do ortopedy kilka dni po wypadku, gdyż nie podejrzewali u siebie złamania lub innego rodzaju uszkodzenia.

Często zmiany widoczne są jedynie na zdjęciu rentgenowskim. Im dłużej zwlekamy, tym większa szansa na pojawienie się powikłań, które utrudnią dalsze leczenie. Szczególnie niebezpieczne jest niepoprawne zrastanie się kości, które może wymagać ponownego ich złamania i nastawienia. Do ortopedy warto udać się również wtedy, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy skrzywienia lub innej wady postawy. Na kontrolę do lekarza ortopedy należy udać się z każdym noworodkiem. Ortopeda zdiagnozuje wówczas, czy dziecko ma odpowiednio rozwinięte stawy biodrowe. Szybki rozpoznanie wady pozwala na szybkie i proste leczenie. Im później odkryjemy problem z biodrami dziecka, tym trudniejsze jest ich leczenie.

Post Author: Konrad Markiewicz