Dbaj o swój wzrok podczas pracy. Masz do tego prawo

Nadal niewielki procent osób zatrudnionych zdaje sobie sprawę, iż pracodawca w ściśle określonych warunkach ma obowiązek zapewnienia okularów swemu pracownikowi. Dzieje się tak na skutek badań profilaktycznych, których konsekwencją jest konieczność stosowania okularów w przypadku pracy z komputerem.

Wzrok ma się tylko jeden.

Okulary korekcyjne – bo o nich mowa przysługują pracownikowi wyłącznie pracującemu z komputerem przez konkretny wymiar czasowy. Wynosi on 50% dobowego wymiaru pracy. Aby ujawnić praktyczną stronę przepisów warto objaśnić to na konkretnym przykładzie. Zatem załóżmy, że dany pracownik pracuje w sklepie kosmetycznym na stanowisku menagera. Jest zatrudniony na pełen etat, a jego czasowy wymiar dobowy wynosi 8h. Większość czasu spędza na sali sprzedaży udzielając konsultacji klientom oraz przeprowadzając akcje promocyjne. Jednak w jego obowiązkach istotna jest również praca z komputerem – składanie zamówień, promocja w sieci, raportowanie. Na te czynności przeznacza średnio 2,5-3h dziennie. W tej sytuacji pracownikowi nie przysługuje refundacja zakupu okularów.

Odstępstwa.

Może się wydawać, że możliwość refundacji istnieje w podobnych przypadkach o dłuższym wymiarze czasowym, ale trzeba powiedzieć jasno – tyczy się ona wyłącznie komputerów. Jest to swego rodzaju paradoks, ponieważ wiele różnych profesji również jest narażonych na pogorszenie stanu wzroku. Refundacja nie dotyczy osób korzystających z komputerów, lub systemów komputerowych o charakterze publicznym oraz tych znajdujących się na wyposażeniu środków transportu. Nie dotyczy ona także urządzeń mobilnych – przenośnych. Innymi przypadkami w których nie można starać się o refundację jest praca na kasie przy użyciu monitora oraz użycia maszyn do pisania z elektronicznym wyświetlaczem – mówi adwokat Pazdyga. Kontrowersje stanowi również przepis dotyczący kierowców. Okazało się , że praca za kółkiem również nie upoważnia do uzyskania refundacji, co jest absurdalne zwłaszcza z punktu widzenia okulistów, gdyż kierowcy spędzający najczęściej pełen wymiar dobowy za sterami pojazdu są często jeszcze bardziej narażeni od osób pracujących kilka godzin dziennie przy ekranie komputera.

Ciekawostkę stanowi kwestia laptopów. Do tej pory przepisy, które niejako się wykluczały – laptop jest urządzeniem przenośnym, ale zawiera system komputerowy czego konsekwencją była niejasna interpretacja. W ostatnim czasie Główny Inspektorat Pracy zdefiniował jednoznacznie te przepisy utwierdzając w przekonaniu, iż laptop jest jednoznacznie definiowany jako komputer i praca z nim przez określony we wcześniejszych przepisach wymiar również upoważnia do refundacji okularów korekcyjnych.

Rodzaje okularów refundowanych.

Rodzaj okularów zależy przede wszystkim od usposobienia naszego wzroku. Niektóre osoby posiadają kilka różnych rodzajów – okulary do czytania, do jazdy autem i do zwykłego funkcjonowania. Najczęściej jednak wystarczy jeden rodzaj o charakterze uniwersalnym. W pierwszym przypadku refundacja dotyczy tylko i wyłącznie okularów przeznaczonych do pracy z komputerem. Nie ma również jasno sprecyzowanego rodzaju szkła, czy opraw, a ceny jednego i drugiego bywają mocno zróżnicowane. Przepisy mówią o zestawie podstawowym – czyli standardzie średnim. Wzrok jest jednym ze zmysłów o który warto dbać zwłaszcza, gdy ma się do tego prawo. Niestety często pracodawcy o tym zapominają.

Post Author: Konrad Markiewicz