Niezdrowe używki i ich wpływ na nasze zdrowie

Polacy bardzo często początek dnia zaczynają od wypicia kawy, której nie rzadko towarzyszy zapalenie papierosa. Czy można to nazwać zdrowym trybem życia? Z całą pewnością nie, a co gorsza, wielu naszych rodaków nie wyobraża sobie dodatkowo dnia bez wypicia piwa lub innego rodzaju alkoholu po powrocie do domu niby to w celach odprężenia i relaksu. Co powinno się jednak wiedzieć o szkodliwych dla zdrowia używkach, które tak powszechnie dostępne są w sklepach.

Piwko po pracy

W dzisiejszych czasach bardzo często możemy usłyszeć, jak ktoś mówi, że po pracy po powrocie do domu pozostaje już mu tylko obiadek, piwko, wygodna kanapa i telewizor. I chociaż można, co nieco powiedzieć o dobrych właściwościach piwa, to na pewno nie wtedy, gdy spożywane jest codziennie, a często w większej ilości niż jedna puszka czy butelka. Piwo stało się napojem, który przez ludzi spożywany jest codziennie: do filmu-piwo, spotkanie z przyjaciółmi – piwo, wieczór z książką – dlaczego nie piwo? Jest to używka powszechnie dostępna, tania i tak naprawdę nie ma jakichkolwiek ograniczeń w jej kupowaniu, z czego ludzie skwapliwie korzystają, gdyż kupują czasem całe galony lub zgrzewki od razu.

Wiele osób przyznaje, że w ich domu zawsze musi być schłodzone piwo w lodówce, tymczasem jest to alkohol jak każdy inny, który również szkodzi w nadmiernych ilościach i co gorsze może uzależniać. Warto również zaznaczyć, że piwo i alkohol w ogóle, jest bardzo kaloryczne, a do tego pobudza apetyt, co sprzyja powstawaniu nadmiernej tkanki tłuszczowej, a to prowadzi dość skutecznie do nadmiernej otyłości. Osoby, które regularnie piją alkohol, często cierpią na dolegliwości wątrobowe oraz jelitowe, mają problemy z cerą, a stopniowo pojawiają się również kłopoty z ciśnieniem. Warto więc ograniczyć tą używkę i spożywać ją jedynie okazjonalnie.

Kawa i papieros – najlepsze śniadanie?

Chyba nikt w to tak naprawdę nie wierzy. Owszem, kawa pobudza, ale na krótko. Można też powiedzieć, że jest to jedna z najzdrowszych używek – oczywiście spożywana w odpowiednich ilościach. Jedna kawa dziennie być może nikomu nie zaszkodzi, jednak jeżeli pije się ich cztery lub pięć – mówiąc potocznie, serducho może bardzo szybko wysiąść. Niestety nadmierne picie kawy jest częstym problemem osób zapracowanych oraz studentów, którzy pobudzają się kofeiną do działania. Może to mieć przykre konsekwencje, jeżeli nie zredukuje się ilości filiżanek do jednej lub dwóch na dobę.

Papierosy natomiast to jedna z najbardziej szkodliwych używek, które ma działanie niekorzystne zarówno na osobę palącą, jak i te znajdujące się w jej najbliższym otoczeniu. W Polsce każdego roku tysiące ludzi umiera na choroby powstałe w wyniku palenia papierosów. Są to często nowotwory płuc oraz serca będące bardzo poważnymi dolegliwościami. Dlatego tez o papierosach śmiało można powiedzieć jedno – najlepiej jest ich nie palić, nie mają one, bowiem żadnych pozytywnych skutków. Używki powszechnie stosowane są dość częstymi przyczynami chorób, na które ludzie zapadają właściwie na własną prośbę, ponieważ o ich szkodliwości wiele się mówi, a my po prostu tego nie słuchamy.

Post Author: Konrad Markiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *